راه‌های درمان ریزش سکه‌ای خانم‌ها

طاسی موضعی بانوان آلوپسی

یکی از معضلاتی که خانم‌ها با آن روبرو هستند، ریزش موی سکه‌ای است که بیشتر هم در ناحیه سر شاهد آن هستیم. ریزش مو سکه‌ای عارضه‌ای است بر اثر اختلال در سیستم ایمنی بدن اتفاق می‌افتد. ما در این مقاله از سماطب قصد داریم تا با شما در ارتباط با این معضل صحبت کنیم و در علاوه بر علت وقوع این عارضه، از راه‌های درمان ریزش سکه‌ای خانم‌ها راه‌حل‌های موجود را ارائه دهیم. با ما در این مقاله از کلینیک کاشت مو سماطب همراه باشید.

ریزش مو سکه به چه معناست؟

ریزش مو سکه ای خانم ها

یک نوع از طاسی که بیشتر در موهای سر قابل مشاهده است و به صورت لکه‌ای بر روی پوست اتفاق می‌افتد، ریزش مو سکه‌ای است. در واقع نام تخصصی این عارضه در علم پزشکی، آلوپسی ‌آره‌آتا است. ریزش مو سکه‌ای یک عارضه طبیعی است که نمی‌توان به افراد مبتلا به آن بیمار گفت؛ زیرا این افراد مشکلی از لحاظ سلامت جسمی ندارند پس به هیچ عنوان نیازی به نگرانی نیست. این نوع ریزش مو معمولاً از قبل قابل پیش‌بینی نیست و در بسیاری از مواقع هم موها در این نواحی پس از گذشت یک دوره تقریباً 12 ماهه دوباره شروع به رویش می‌کنند؛ و در برخی افراد هم ممکن است سیکل بهبودی طولانی‌تر باشد. در این حالت باید به چند نکته مهم در این مورد توجه داشته باشید که:

 • گاهی ممکن است ریزش سکه‌ای در یک نقطه از بدن، منجر به ریزش مو کل بدن شود که در این حالت امکان رشد مجدد موها کمتر خواهد شد.
 • این احتمال وجود دارد که موهایی که مجدداً در این مناطق رشد کرده‌اند، دچار کم‌پشتی شوند.
 • گاهی ممکن است با رویش مجدد مو در یک نقطه، نقطه دیگری دچار ریزش مو شود.

ریزش مو سکه‌ای یک نوع از عارضه خود ایمنی است؛ به این معنی که گاهی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌های خود بدن حمله می‌کند و آن‌ها را از کار می‌اندازد. در این عارضه هم سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو که داخل پوست سر هستند حمله می‌کنند و آن‌ها را برای مدتی از کار می‌اندازند.

علائم ریزش مو سکه‌ای چیست؟

همان‌طور که پیش از این هم گفتیم ریزش موی سکه‌ای بیشتر در موی سر اتفاق می‌افتد اما گاهی در ریش صورت آقایان هم شاهد این اتفاق هستیم، اما در این مقاله قصد داریم به علت و راه‌های درمان ریزش سکه‌ای خانم‌ها بپردازیم. بزرگ‌ترین علامت ریزش مو سکه‌ای سر، بروز لکه‌های دایره‌ای و بیضی شکل به اندازه یک سکه (ممکن است بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر هم باشد) است؛ اما در برخی دیگر از خانم‌ها می‌تواند علائم زیر را هم به همراه داشته باشد:

 • تغییر در شکل ناخن‌ها؛ مانند بروز قرمزی، چاله‌های کوچک و یا شکل گیری خطوط سطحی موازی با خط طولی ناخن بر روی آن
 • رشد مو در ناحیه دچار کچلی شده و ریزش موها در نقطه دیگری به‌طور هم‌زمان
 • رشد مو در این مناطق به صورت خود به خودی
 • عدم ریختن موهای سفید در این نواحی
 • ریزش مویی که در هوای سرد اتفاق می‌افتد.

علت ریزش مو سکه‌ای در خانم‌ها چیست؟

همان‌طور که پیش از این هم گفتیم، ریزش مو سکه‌ای به دلیل نوعی اختلال در سیستم ایمنی بدن اتفاق می‌افتد، به گونه‌ای که سیستم دفاعی بدن فولیکول‌های بدن که ارگان‌های کوچکی در سطح زیر پوست هستند و وظیفه ساخت مو را در بدن بر عهده دارند را به خطا عامل خارجی شناسایی می‌کنند و به همین دلیل به آن‌ها حمله می‌کنند و آن‌ها را از کار می‌اندازند. درست است که این حملات موجب جلوگیری از رشد مو می‌شوند اما در موارد نادری شاهد هستیم که بتوانند فولیکول‌ها را به‌طور کامل از کار بی اندازند، به همین دلیل بعد از گذشت مدتی دوباره موها در این ناحیه شروع به رویش می‌کنند. این عارضه به‌طور کلی در افراد غیر قابل پیش بینی خواهد بود اما لازم است تا چند نکته را در این زمینه به خاطر داشته باشید:

 • معمولاً در یک پنجم مبتلایان به ریزش مو سکه‌ای، شاهد ابتلا یکی دیگر از اعضا خانواده به این عارضه هستیم.
 • فرآیند ریزش مو سکه‌ای در خانم‌ها به‌طور ناگهانی و با سرعت زیاد در طول چند روز اتفاق می‌افتد.
 • معمولاً استرس نمی‌تواند به‌تنهایی موجب ریزش موی سکه‌ای شود.

راه‌های درمان ریزش سکه‌ای خانم‌ها

درمان ریزش مو سکه ای خانم ها

این عارضه برخلاف بسیاری از بیمارهای پوستی شایع بین عموم مردم و خانم‌ها، با جوش، التهاب، لک‌های قرمز، کهیر و خارش‌های پوستی همراه نیست، اما بهتر است که پوست را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارند. درمان‌هایی که برای ریزش مو سکه‌ای به خانم‌ها پیشنهاد می‌شود بسته به نوع کچلی، سن، شدت ریزش مو و غیره متفاوت است که در نهایت منجر به مهار سیستم ایمنی بدن و یا از تحریک فولیکول‌های مو خواهد شد؛ اما اگر بخواهیم درمان ریزش مو سکه‌ای خانم‌ها را بررسی کنیم، می‌توانیم آن را در دو دسته کلی قرار دهیم:

تزریق کورتیکواستیروئید

با این روش که جز رایج‌ترین راه‌های درمان ریزش مو سکه‌ای است، دارو توسط متخصص در طول 4 تا 6 هفته با سوزن‌های بسیار کوچکی به مناطقی که دچار طاسی شده است، تزریق می‌شود؛ که این روش عوارض جانبی کمی به همراه دارد و یکی از راه‌های اصلی درمان ریزش سکه‌ای خانم‌ها است.

ماساژ ماینوکسیدیل

در این روش درمان طاسی، شما باید محلول یا شامپو حاوی ماینوکسیدیل را به صورت موضعی بر روی نواحی دچار طاسی ماساژ دهید. اگر از این روش درمان پاسخ مثبت گرفتید که می‌توانید در همان از ادامه این روش دست نگه دارید. این روش عوارض جانبی کمی دارد اما در اگر میزان ریزش مو شدید هستید، شاید این راه به تنهایی پاسخ‌گو نباشد.

استفاده از کورتیکواستیروئیدها به‌طور موضعی

روش دیگری که در این موقعیت می‌توانید از آن استفاده کنید، استفاده از اشکال مختلف کورتیکواستیروئیدها مانند محلول‌ها، لوسیون، کرم، فوم و پماد به‌صورت کاملاً موضعی است؛ که این روش ابتدا منجر به جلوگیری از ریزش مو می‌شود و در انتها به رشد موهای تازه کمک می‌کند؛ اما میزان جذب این مواد، به جنس پوست سر افراد بستگی دارد.

استفاده از پماد یا کرم آنترلین

از این روش بیشتر برای بیماری پسوریازیس استفاده می‌شود؛ که این پماد قیر مانند را روزی یک مرتبه بر روی نواحی که دچار ریزش سکه‌ای شده‌اند، می‌زنیم و بعد از 30 تا 60 دقیقه آن محدوده را به‌خوبی شستشو می‌دهیم. مدت زمان مصرف این پماد بین 8 تا 12 هفته است که پس از گذشت این دوره شاهد رشد موهای جدید در این نواحی خواهیم بود.

جمع بندی مقاله درمان ریزش سکه‌ای خانم‌ها

ریزش مو سکه‌ای یک عارضه است که بر اثر اختلال در سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آید؛ به‌گونه‌ای که سیستم ایمنی بدن، فولیکول‌های مو را یک عامل بیگانه شناسایی می‌کنند و به آن‌ها حمله می‌کنند. در این شرایط که بیشتر هم در موهای سر شاهد آن هستیم، به‌طور معمول پس از گذشت یک دوره موها دوباره شروع به رویش می‌کنند اما در موارد پیشرفته می‌توانید به کمک تزریق محلول، یا ماساژهای موضعی با پماد یا شامپو، به درمان ریزش سکه‌ای خانم‌ها کمک نمایید. در انتها از همراهی شما با وب‌سایت سماطب صمیمانه سپاسگذاریم.

 

 

ایمیل خود را وارد کنید...

مطالب بیشتر

هزینه مزوتراپی در مشهد
روش های تقویتی

هزینه مزوتراپی مشهد چقدر است؟

افراد زیادی با مشکل ریزش مو مواجه هستند. ریزش مو می‌تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد به عنوان مثال برخی از افراد به دلیل مسائل

هزینه کات ریش مشهد
کاشت ریش و سبیل

هزینه کاشت ریش مشهد چگونه است؟

در میان آقایان همان اندازه که موی سر اهمیت دارد و در زیبایی افراد تأثیر می‌گذارد، موی ریش و سبیل نیز حائز اهمیت است. ریش